Skip to content

3 Bramble DrivePennington, NJ 08534

Built 2015

Last Sale Price
$796,497
Last Sale Date
Jun 5, 2015

Property Information

Block78.02
Lot9.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class19
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,730
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,500
31%
Improvement Value:$540,700
69%
Total Assessment$784,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,757+3.3%
2024$23,965-0.1%
2023$23,989+2.5%
2022$23,408+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$796,497

From:

To:

Sq Ft3,730DeedBook 6221, Page 463Recorded6/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 6173, Page 1985Recorded7/12/2013

Property Sale

SaleMulti
$2,700,000
DeedBook 5263, Page 27

Property Sale

SaleMulti
$371,500
DeedBook 4534, Page 96