Skip to content

16 Bramble DrPennington, NJ 08534

Built 2015

Last Sale Price
$976,114
Last Sale Date
May 13, 2015

Property Information

Block78.03
Lot7.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage4,092
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,500
26%
Improvement Value:$719,000
74%
Total Assessment$968,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,576+4.8%
2024$29,185-0.1%
2023$29,213+2.5%
2022$28,507+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$976,114

From:

To:

Sq Ft4,092DeedBook 6218, Page 1903Recorded5/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 6174, Page 87Recorded7/12/2013