Skip to content

6 Brigham WayPennington, NJ 08534

Built 1960

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 11, 1993

Property Information

Block78.04
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,852
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,300
44%
Improvement Value:$175,400
56%
Total Assessment$310,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,512+3.3%
2024$9,208-0.1%
2023$9,217+2.5%
2022$8,994+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960