Skip to content

22 Bramble DrPennington, NJ 08534

Built 2015

Last Sale Price
$819,420
Last Sale Date
Aug 31, 2015

Property Information

Block78.05
Lot1.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class19
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,633
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
30%
Improvement Value:$567,000
70%
Total Assessment$810,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,572+3.3%
2024$24,754-0.1%
2023$24,778+2.5%
2022$24,179+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$819,420

From:

To:

Sq Ft3,633DeedBook 6229, Page 1318Recorded9/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 6174, Page 95Recorded7/12/2013