Skip to content

10 Flower Hill LanePennington, NJ 08534

Built 1940
Public School

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Mar 10, 2000

Property Information

Block78.06
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF OFF 3UG 3OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,142
Acreage22.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$658,200
76%
Improvement Value:$205,100
24%
Total Assessment$863,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$11,862+0.4%
2001$11,815+1.2%
2000$11,675+3.3%
1999$11,301+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 3794, Page 117

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 2372, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1940