Skip to content

8 Flower Hill TerracePennington, NJ 08534

Built 1955

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 5, 2003

Property Information

Block78.07
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,198
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,500
61%
Improvement Value:$121,500
39%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,945+3.3%
2024$9,626-0.1%
2023$9,636+2.5%
2022$9,403+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4670, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1955