Skip to content

14 Flower Hill TerracePennington, NJ 08534

Built 1955

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Dec 21, 2012

Property Information

Block78.07
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,528
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
56%
Improvement Value:$153,200
44%
Total Assessment$346,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,930+3.3%
2024$10,580-0.1%
2023$10,590+2.5%
2022$10,334+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$347,000
DeedBook 6162, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1955