Skip to content

29 Flower Hill DrPennington, NJ 08534

Built 1956

Last Sale Date
Mar 19, 2024

Property Information

Block78.07
Lot62
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SCB 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,781
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,500
48%
Improvement Value:$214,000
52%
Total Assessment$409,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,678+3.4%
2024$12,264-0.1%
2023$12,277+2.5%
2022$11,974+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956