Skip to content

16 Flower Hill TerracePennington, NJ 08534

Built 1960

Last Sale Price
$230,166
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block78.07
Lot82
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,232
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
68%
Improvement Value:$91,300
32%
Total Assessment$285,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,007+3.3%
2024$8,719-0.1%
2023$8,727+2.5%
2022$8,516+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,166
Sq Ft1,232DeedBook 6468, Page 1857Recorded12/23/2021

Property Sale

Sale
$227,196
Sq Ft1,232DeedBook 6444, Page 425Recorded6/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960