Skip to content

15 Flower Hill TerracePennington, NJ 08534

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 19, 2025

Property Information

Block78.08
Lot88
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SB 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,284
Acreage0.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,500
56%
Improvement Value:$162,600
44%
Total Assessment$372,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,747+3.3%
2024$11,371-0.1%
2023$11,383+2.5%
2022$11,107+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,284DeedBook 6595, Page 1917Recorded7/1/2025

Property Sale

Sale
$228,598
DeedBook 4789, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1957