Skip to content

114 Shrewsbury CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block78.10
Lot3
QualifierC114
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1825
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,826
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,500
35%
Improvement Value:$172,000
65%
Total Assessment$265,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,382+3.3%
2024$8,114+3.2%
2023$7,862+2.5%
2022$7,671+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$432,000
Sq Ft1,826DeedBook 6571, Page 670Recorded10/10/2024

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,826DeedBook 6218, Page 364Recorded5/13/2015

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 4304, Page 42

Property Sale

Sale
$194,900
DeedBook 3901, Page 270

Property Sale

Sale
$134,472
DeedBook 2795, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1994