Skip to content

172 Shrewsbury CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Jan 2, 2014

Property Information

Block78.10
Lot3
QualifierC172
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class35
DescriptionTH #1100/LOW
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,100
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500
34%
Improvement Value:$50,800
66%
Total Assessment$77,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,440+3.3%
2024$2,362-0.1%
2023$2,365+2.5%
2022$2,307+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 6185, Page 1319

Property Sale

Sale
$83,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 6185, Page 1319Recorded1/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$44,750
DeedBook 2767, Page 55