Skip to content

181 Shrewsbury CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 29, 2016

Property Information

Block78.10
Lot3
QualifierC181
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1905
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,904
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
34%
Improvement Value:$184,700
66%
Total Assessment$278,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,783+3.3%
2024$8,502+4.9%
2023$8,103+2.5%
2022$7,907+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 6271, Page 974Recorded12/20/2016

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6141, Page 755

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5162, Page 183

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3458, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1994