Skip to content

26 Wyckoff DrPennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$726,000
Last Sale Date
Apr 26, 2023

Property Information

Block78.12
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,462
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,100
52%
Improvement Value:$222,200
48%
Total Assessment$463,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,626+3.3%
2024$14,158+9.4%
2023$12,946-0.3%
2022$12,982-1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$726,000
Sq Ft2,462DeedBook 6529, Page 1198Recorded7/27/2023

Property Sale

Sale
$572,800

From:

To:

Sq Ft2,462DeedBook 6298, Page 81Recorded8/30/2017

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 3459, Page 175

Property Sale

Sale
$208,706
DeedBook 2758, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1993