Skip to content

33 Navesink DrPennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 12, 2017

Property Information

Block78.12
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,174
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,900
52%
Improvement Value:$221,600
48%
Total Assessment$460,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,538+3.3%
2024$14,073+9.4%
2023$12,866+2.5%
2022$12,555+7.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,174DeedBook 6287, Page 1825Recorded6/7/2017

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,174DeedBook 6241, Page 570Recorded2/10/2016

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 5496, Page 22

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 4592, Page 70

Property Sale

Sale
$201,337
DeedBook 2790, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1993