Skip to content

8 Wyckoff DrPennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jul 25, 2016

Property Information

Block78.12
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,275
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,500
51%
Improvement Value:$231,200
49%
Total Assessment$470,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,860+3.3%
2024$14,385+9.3%
2023$13,160+2.5%
2022$12,841+7.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,275DeedBook 6284, Page 947Recorded5/9/2017

Property Sale

Sale
$499,900
DeedBook 5087, Page 270

Property Sale

Sale
$198,392
DeedBook 2721, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1993