Skip to content

12 Wyckoff DrPennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 5, 2017

Property Information

Block78.12
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,203
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,300
51%
Improvement Value:$229,300
49%
Total Assessment$468,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,794+3.3%
2024$14,320+9.3%
2023$13,102+2.5%
2022$12,785+7.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,203DeedBook 6299, Page 1166Recorded9/12/2017

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 6151, Page 1542

Property Sale

Sale
$488,000
DeedBook 5786, Page 67

Property Sale

Sale
$439,000
DeedBook 4852, Page 172

Property Sale

Sale
$203,612
DeedBook 2754, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1993