Skip to content

50 Navesink DrPennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$231,315
Last Sale Date
Aug 27, 1993

Property Information

Block78.13
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,462
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,600
40%
Improvement Value:$321,500
60%
Total Assessment$539,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,019+6.6%
2024$15,971+3.9%
2023$15,371+2.5%
2022$15,000+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$231,315
DeedBook 2720, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1993