Skip to content

52 Navesink DrPennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$228,304
Last Sale Date
Sep 24, 1993

Property Information

Block78.13
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,462
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,700
41%
Improvement Value:$324,400
59%
Total Assessment$548,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,304+6.5%
2024$16,246+3.8%
2023$15,644+2.5%
2022$15,265+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$228,304
DeedBook 2729, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1993