Skip to content

3 Rumson CtPennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$457,000
Last Sale Date
Jul 31, 2002

Property Information

Block78.13
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,462
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,800
40%
Improvement Value:$327,200
60%
Total Assessment$545,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,206+6.5%
2024$16,151+3.9%
2023$15,546+2.5%
2022$15,170+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$457,000
DeedBook 4343, Page 173

Property Sale

Sale
$240,728
DeedBook 2742, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1993