Skip to content

16 Chicory LanePennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$236,418
Last Sale Date
Feb 25, 1994

Property Information

Block78.13
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,184
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,200
44%
Improvement Value:$282,300
56%
Total Assessment$505,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,959+6.8%
2024$14,944+3.9%
2023$14,386+2.5%
2022$14,038+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$236,418
DeedBook 2790, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1993