Skip to content

58 Chicory LanePennington, NJ 08534

Built 1995

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 2, 2018

Property Information

Block78.13
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,534
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,800
52%
Improvement Value:$230,100
48%
Total Assessment$476,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,056+3.3%
2024$14,574+9.2%
2023$13,340+2.5%
2022$13,018+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,534DeedBook 6344, Page 338Recorded10/10/2018

Property Sale

Sale
$446,000
DeedBook 4589, Page 214

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 4095, Page 5

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 3495, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1995