Skip to content

84 Chicory LanePennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Apr 21, 2011

Property Information

Block78.13
Lot57
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,402
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,700
40%
Improvement Value:$327,300
60%
Total Assessment$547,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,269+6.5%
2024$16,212+3.9%
2023$15,610+2.5%
2022$15,232+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 6104, Page 671

Property Sale

Sale
$277,123
DeedBook 2841, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1994