Skip to content

86 Chicory LanePennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block78.13
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG/POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,512
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,500
40%
Improvement Value:$337,800
60%
Total Assessment$563,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,783+6.4%
2024$16,710+3.9%
2023$16,084+2.5%
2022$15,695+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$632,500
DeedBook 5638, Page 120

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 4574, Page 221

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 4160, Page 200

Property Sale

Sale
$260,702
DeedBook 2861, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1994