Skip to content

40 Navesink DrPennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$436,000
Last Sale Date
Feb 18, 2018

Property Information

Block78.13
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,897
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,700
57%
Improvement Value:$189,200
43%
Total Assessment$437,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,825+3.3%
2024$13,382+9.6%
2023$12,212+2.5%
2022$11,916+7.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$436,000

From:

To:

Sq Ft1,897DeedBook 6325, Page 1102Recorded5/7/2018

Property Sale

Sale
$215,900
DeedBook 3120, Page 202

Property Sale

Sale
$184,515
DeedBook 2722, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1993