Skip to content

11 Hedgecroft DrPennington, NJ 08534

Built 1995

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jun 13, 2002

Property Information

Block78.13
Lot63
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,474
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
39%
Improvement Value:$335,200
61%
Total Assessment$553,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,465+6.5%
2024$16,402+3.9%
2023$15,791+2.5%
2022$15,409+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 4310, Page 140

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 3838, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1995