Skip to content

2 Navesink DrPennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Apr 26, 2023

Property Information

Block78.14
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,132
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,100
37%
Improvement Value:$382,300
63%
Total Assessment$605,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,112+6.2%
2024$17,997+3.9%
2023$17,323+2.5%
2022$16,904+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$810,000
Sq Ft3,132DeedBook 6523, Page 501Recorded5/17/2023

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2852, Page 6

Property Sale

Sale
$245,567
DeedBook 2715, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1993