Skip to content

26 Navesink DrPennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 29, 1998

Property Information

Block78.14
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,912
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,500
44%
Improvement Value:$273,100
56%
Total Assessment$486,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,362+6.9%
2024$14,366+3.9%
2023$13,830+2.5%
2022$13,495+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3391, Page 218

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2816, Page 203

Property Sale

Sale
$223,670
DeedBook 2743, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 2602, Page 405