Skip to content

4 Kunkel CourtPennington, NJ 08534

Built 1995

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 29, 1999

Property Information

Block78.14
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,865
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,400
38%
Improvement Value:$377,500
62%
Total Assessment$611,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,318+6.2%
2024$18,195+3.9%
2023$17,513+2.5%
2022$17,089+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3544, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1995