Skip to content

26 Hedgecroft DrPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 30, 1998

Property Information

Block78.14
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,300
55%
Improvement Value:$216,900
45%
Total Assessment$479,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,128+3.3%
2024$14,644+9.2%
2023$13,411+2.5%
2022$13,086+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 3462, Page 212

Property Sale

Sale
$237,209
DeedBook 2864, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1994