Skip to content

88 Chicory LanePennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Oct 23, 2006

Property Information

Block78.14
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,897
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,400
45%
Improvement Value:$269,600
55%
Total Assessment$487,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,375+6.9%
2024$14,378+3.9%
2023$13,845+2.5%
2022$13,510+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 5518, Page 230

Property Sale

Sale
$519,900
DeedBook 4900, Page 250

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 3999, Page 100

Property Sale

Sale
$225,471
DeedBook 2878, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1994