Skip to content

94 Chicory LanePennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$611,000
Last Sale Date
Aug 24, 2011

Property Information

Block78.14
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,259
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,100
36%
Improvement Value:$419,500
64%
Total Assessment$656,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,729+6.0%
2024$19,561+3.9%
2023$18,828+2.5%
2022$18,373+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$611,000
DeedBook 6121, Page 932

Property Sale

Sale
$310,015
DeedBook 2826, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1994