Skip to content

96 Chicory LanePennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$244,736
Last Sale Date
Jul 22, 1994

Property Information

Block78.14
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,304
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,900
39%
Improvement Value:$364,200
61%
Total Assessment$598,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,882+6.2%
2024$17,774+3.9%
2023$17,106+2.5%
2022$16,692+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$244,736
DeedBook 2845, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1994