Skip to content

98 Chicory LanePennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$324,420
Last Sale Date
Sep 20, 1994

Property Information

Block78.14
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,271
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,300
36%
Improvement Value:$419,500
64%
Total Assessment$653,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,640+6.0%
2024$19,476+3.9%
2023$18,752+2.5%
2022$18,298+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$324,420
DeedBook 2860, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1994