Skip to content

104 Treymore CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Dec 2, 2021

Property Information

Block78.15
Lot1
QualifierC104
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
38%
Improvement Value:$200,000
62%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,181+3.3%
2024$9,856+3.9%
2023$9,483+2.5%
2022$9,254+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,908DeedBook 6469, Page 13Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$349,500

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 6180, Page 819Recorded10/9/2013

Property Sale

Sale
$349,995
DeedBook 5028, Page 13

Property Sale

Sale
$157,663
DeedBook 2846, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1994