Skip to content

124 Treymore CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 11, 2019

Property Information

Block78.15
Lot1
QualifierC124
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,908
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
37%
Improvement Value:$208,500
63%
Total Assessment$331,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,450+3.3%
2024$10,115+3.8%
2023$9,743+2.5%
2022$9,507+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 6365, Page 425Recorded4/29/2019

Property Sale

Sale
$165,669
DeedBook 2835, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1994