Skip to content

126 Treymore CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 22, 2015

Property Information

Block78.15
Lot1
QualifierC126
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1900
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,064
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
33%
Improvement Value:$250,800
67%
Total Assessment$373,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,785+3.3%
2024$11,408+3.4%
2023$11,037+2.5%
2022$10,770+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 6219, Page 1446Recorded6/2/2015

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook 5940, Page 193

Property Sale

Sale
$396,900
DeedBook 5585, Page 132

Property Sale

Sale
$170,866
DeedBook 2842, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1994