Skip to content

130 Treymore CtPennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block78.15
Lot1
QualifierC130
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2006

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHOUSE #1480
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,477
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
38%
Improvement Value:$203,500
62%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,292+3.3%
2024$9,963+3.9%
2023$9,590+2.5%
2022$9,358+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,477DeedBook 6351, Page 1645Recorded12/14/2018

Property Sale

Sale
$334,000
DeedBook 6020, Page 936

Property Sale

Sale
$151,732
DeedBook 2784, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1994