Skip to content

118 Brandon RdPennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2001

Property Information

Block78.15
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,263
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,400
42%
Improvement Value:$315,200
58%
Total Assessment$539,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,035+6.6%
2024$15,986+3.9%
2023$15,393+2.5%
2022$15,021+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$224,910
DeedBook 2772, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1993