Skip to content

12 Welwyn CtPennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$622,500
Last Sale Date
May 25, 2018

Property Information

Block78.15
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,501
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,900
42%
Improvement Value:$317,100
58%
Total Assessment$546,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,237+6.5%
2024$16,182+3.9%
2023$15,573+2.5%
2022$15,197+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$622,500

From:

To:

Sq Ft2,501DeedBook 6330, Page 135Recorded6/12/2018

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 3087, Page 111

Property Sale

Sale
$257,013
DeedBook 2786, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1993