Skip to content

2 Welwyn CtPennington, NJ 08534

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2011

Property Information

Block78.15
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,513
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,700
49%
Improvement Value:$264,700
51%
Total Assessment$520,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,429+6.7%
2024$15,399+3.9%
2023$14,827+2.5%
2022$14,468+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3018, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1980