Skip to content

410 Denow RdPennington, NJ 08534

Built 1995

Last Sale Price
$543,000
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block78.15
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,682
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,800
59%
Improvement Value:$170,900
41%
Total Assessment$413,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,061+3.3%
2024$12,643+9.9%
2023$11,499+2.5%
2022$11,221+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$543,000
Sq Ft1,682DeedBook 6472, Page 1527Recorded1/26/2022

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 6251, Page 1711Recorded6/7/2016

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6070, Page 982

Property Sale

Sale
$173,899
DeedBook 2998, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1995