Skip to content

139 Brandon RdPennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 21, 2002

Property Information

Block78.16
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,300
53%
Improvement Value:$226,100
47%
Total Assessment$477,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,072+3.3%
2024$14,589+9.2%
2023$13,356+2.5%
2022$13,033+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 4253, Page 145

Property Sale

Sale
$225,600
DeedBook 2741, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1993