Skip to content

9 Kentsdale DrPennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$823,500
Last Sale Date
Jan 7, 2022

Property Information

Block78.16
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG/POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,534
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,500
39%
Improvement Value:$340,800
61%
Total Assessment$563,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,783+6.4%
2024$16,710+3.9%
2023$16,084+2.5%
2022$15,695+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$823,500
Sq Ft2,534DeedBook 6471, Page 1110Recorded1/19/2022

Property Sale

Sale
$343,750
DeedBook 3683, Page 92

Property Sale

Sale
$249,943
DeedBook 2785, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1993