Skip to content

7 Kentsdale DrPennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$594,500
Last Sale Date
May 20, 2016

Property Information

Block78.16
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,872
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,800
50%
Improvement Value:$251,000
50%
Total Assessment$498,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,747+3.3%
2024$15,243+9.0%
2023$13,980+2.5%
2022$13,641+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$594,500

From:

To:

Sq Ft2,872DeedBook 6250, Page 1056Recorded5/25/2016

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 3863, Page 16

Property Sale

Sale
$252,572
DeedBook 2759, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1993