Skip to content

3 Kentsdale DrPennington, NJ 08534

Built 1993

Last Sale Price
$502,000
Last Sale Date
Jun 16, 2017

Property Information

Block78.16
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,462
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,500
53%
Improvement Value:$223,000
47%
Total Assessment$473,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,948+3.3%
2024$14,470+9.2%
2023$13,245+2.5%
2022$12,925+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$502,000

From:

To:

Sq Ft2,462DeedBook 6289, Page 908Recorded6/20/2017

Property Sale

Sale
$486,000
DeedBook 4898, Page 235

Property Sale

Sale
$233,254
DeedBook 2778, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1993