Skip to content

27 Brandon RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1974

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Nov 21, 1997

Property Information

Block78.16
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,387
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,200
52%
Improvement Value:$207,900
48%
Total Assessment$435,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,736+3.3%
2024$13,297-0.1%
2023$13,310+2.5%
2022$12,988+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 3270, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1974