Skip to content

23 Brandon RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1980

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 27, 1992

Property Information

Block78.16
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/POOL
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,332
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,800
42%
Improvement Value:$318,700
58%
Total Assessment$550,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,379+3.3%
2024$16,823-0.1%
2023$16,840+2.5%
2022$16,432+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2597, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1980