Skip to content

89 Chicory LanePennington, NJ 08534

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2002

Property Information

Block78.16
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,462
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,800
43%
Improvement Value:$293,900
57%
Total Assessment$518,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,375+6.7%
2024$15,347+3.9%
2023$14,772+2.5%
2022$14,415+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$244,344
DeedBook 3001, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1995