Skip to content

75 Chicory LanePennington, NJ 08534

Built 1996

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Nov 21, 2000

Property Information

Block78.16
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2003

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
51%
Improvement Value:$239,200
49%
Total Assessment$484,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,286+3.3%
2024$14,797+9.1%
2023$13,557+2.5%
2022$13,230+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$337,500
DeedBook 3956, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1996